Mikrovlny z GJŠ na FilmFestu

logo-FilmFestV rámci e-projektu „Jak se neztratit ve vlnách" náš kolektiv, Alžběta Rohová, Martina Tomanová, Michaela Vančurová, Kristýna Skyvová, Barbora Dorazilová a Eliška Olivíková zpracoval snímek na téma „Mikrovlny - aneb, jak uvařit Pangasia v mikrovlné troubě". Zadání tohoto projektu se týkalo Fyziky a po jeho odevzdání jsme od paní profesorky Lupačové dostaly nabídku k odeslání našeho snímku na filmový festival pořádaný k šedesátému výročí matematicko - fyzikální fakulty univerzity Karlovy v Praze. Moc jsme neotálely a snímek odeslaly i s přihláškou. V polovině měsíce května nám přišla odpověď – náš snímek byl vybrán k projekci na FilmFestu! Pozvání na promítání, jak našeho, tak i ostatních snímků jsme s radostí přijaly.

Nakonec se však do Prahy vypravily jen dvě členky našeho týmu. Projekce probíhala ve dvou dnech – 15. a 16. června 2012. První promítání, kterého jsme se zúčastnily, byla projekce krátkometrážních filmů, kam se řadil i náš snímek s délkou něco pod pět minut. Samozřejmě, i ostatní snímky byly velmi zajímavé, ve většině případů i poučné. Přestávky mezi promítáními jsme vyplnily také velice „naučnými" hrami, jako lodě a piškvorky. Po krátkometrážních snímcích následovaly snímky nad šest minut, ve kterých bylo většinou vidět pozoruhodné pokusy. Na festivalu jsme také mohly shlédnout film „Matfyzák" a debatovat s jeho tvůrci. Debata také probíhala se známými osobnostmi, jako Martin Myšička, který hraje v seriálu Ulice a mimo jiné vystudoval právě matematicko-fyzikální fakultu univerzity Karlovy.

Ubytování jsme měly zajištěné na kolejích fakulty, kde jsme se díky nezvykle malému povyku, i dobře vyspaly. Na druhý den jsme si opět nenechaly ujít projekci dalších snímků.Od půl čtvrté, ale začínal program, na který jsme se nejvíce těšily. Vyhlášení vítězů šesti cen – ceny za nejlepší snímek, autorský přínos, ceny pro mladé vědátory, zvláštní ceny poroty, ceny internetového portálu Technet.cz a divácké ceny. Celé vyhlašování uváděl hlavní organizátor celého Filmfestu, Martin Vlach. Porota se stále radila a tak jsme snesly pár „Matfyzáckých" vtipů z řad studentů fakulty, pro naše pobavení, než porota rozhodne. Naštěstí jí to netrvalo moc dlouho, tudíž se brzo přešlo k předávání. Jako první se udělovala cena pro hlasujícího diváka. Další na řadě, diváckou cenu, obdržel snímek „Blbec a fyzik". Cenu internetového portálu Technet.cz získali „Reportéři GVP". Zvláštní cenu poroty si přivlastnily snímky „Otto Wichterle" a „Brick". Konečně se přešlo k předávání ceny pro mladé vědátory, ve kterou jsme také doufaly. Naše přání se splnilo a náš snímek „Mikrovlny" obdržel několik hodnotných cen, mezi nimiž byl například fotoaparát, voucher na autobusovou dopravu, knihy nakladatelství FRAUS, které jsme věnovaly paní profesorce Lupačové a našemu gymnáziu a mnoho dalších, krásných cen. Vyhlášení a udělení cen jsme shlédly s radostí až dokonce, cenou za autorský přínos byly odměněny snímky „Mravenec jde na festival" a „Magdeburské polokoule". Cenu za nejlepší snímek získal „Projekt Maglev" a „Projekt běh bažinou".

Z Prahy jsme tedy odjížděly nadšené a spokojené, protože jsme ve výhru vůbec nedoufaly. Konkurence více než sedmdesátipěti snímků nás ale nezastrašila a my jsme uspěly! Tímto článkem bych chtěla za celý náš kolektiv poděkovat paní profesorce Lupačové, že nás k tomu navedla a našim příbuzným, kteří nás podpořili. Za celý tým, Kristýna Skyvová IV.a