Naše disciplína v létě

vykopavky-ilustrO prázdninách historická věda nespala a učinila další objevy, některé dosti zásadní. V tisku bylo možné téměř denně najít článek o práci historiků, nejčastěji archeologů, z nichž několik se týkalo i nejbližšího okolí Přerova. Objevily se tak příspěvky o pobytu Bedřicha Smetany v Týnu nad Bečvou, dávných obyvatelích dnešního Předmostí, prastarém mostu v Litovli, mauzoleu z 1. světové války v Olomouci, nebo pravěkém sídlišti v Tučíně. Psalo se i o přerovském hřbitovu (vč. zmínky o prvním řediteli naší školy).

Většina zpráv pochopitelně pochází ze zbytku ČR; zajímavé jsou výzkumy na bývalém malostranském hřbitově v Praze, byl patrně odhalen původ města Kolína, došlo k objevu velkého pohřebiště na severu Čech.

Největší archeologickou senzací jsou zřejmě vykopávky na pražském Vyšehradě, které odhalily existenci dosud neznámého kostela, k tomu ještě velmi zvláštního – byzantského - typu.

Dále vyšly knihy z našeho oboru, namátkou vybíráme monografii o Janu Husovi a Janu Chelčickém, významný spis Immanuela Kanta, kroniku z doby třicetileté války, nové vydání Kalevaly.

M.K.