Panorama

Školská rada

VÝSLEDKY VOLEB DO ŠKOLSKÉ RADY

Členové školské rady jmenovaní k 1. 1. 2018:

 Členové za zřizovatele:

  • Mgr. Zdeněk Boháč
  • Ing. František Jan Hrabina
  • Ing. Andrea Štouračová 

Členové za rodiče a zletilé žáky:

  • Mgr. Zdeněk Mach
  • PharmDr. Lenka Široká
  • Mgr. Jarmila Voženílková

Členové za pedagogický sbor:

  • Mgr. Jana Bartoníková
  • Mgr. Petr. Hutečka
  • Mgr. Lada Macháčová

 

Volební řád voleb do školské rady je ke stažení >>ZDE.

Výtah ze Zákona o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání

(ŠKOLSKÝ ZÁKON - ze dne 24.září 2004)

Školská rada

§ 167

Při základních, středních a vyšších odborných školách se zřizuje školská rada. Školská rada je orgán školy umožňující zákonným zástupcům nezletilých žáků, zletilým žákům a studentům, pedagogickým pracovníkům školy, zřizovateli a dalším osobám podílet se na správě školy. Pokud je součástí právnické osoby více těchto škol, je možné zřídit jednu školskou radu. Při vyšší odborné škole se školská rada zřizuje vždy samostatně.

Školskou radu zřizuje zřizovatel, který zároveň stanoví počet jejích členů a vydá její volební řád. Třetinu členů školské rady jmenuje zřizovatel, třetinu volí zákonní zástupci nezletilých žáků a zletilí žáci a studenti a třetinu volí pedagogičtí pracovníci dané školy. Členem školské rady nemůže být ředitel školy. Ve školách, které nejsou zřízeny státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí plní úkoly zřizovatele podle věty první a druhé ředitel školy.

Týž člen školské rady nemůže být současně jmenován zřizovatelem, zvolen zákonnými zástupci nezletilých žáků a zletilými žáky a studenty nebo zvolen pedagogickými pracovníky školy.

Ředitel školy zajistí v souladu s volebním řádem řádné uskutečnění voleb do školské rady.

Nezvolí-li zákonní zástupci nezletilých žáků nebo zletilí žáci a studenti stanovený počet členů školské rady ani na základě opakované výzvy, jmenuje zbývající členy školské rady ředitel školy.

Funkční období členů školské rady je tři roky.

Školská rada zasedá nejméně dvakrát ročně; zasedání školské rady svolává její předseda, první zasedání školské rady svolává ředitel školy. Ředitel školy nebo jím pověřený zástupce je povinen zúčastnit se zasedání školské rady na vyzvání jejího předsedy. Školská rada na svém prvním zasedání stanoví svůj jednací řád a zvolí svého předsedu. K přijetí jednacího řádu se vyžaduje schválení nadpoloviční většinou všech členů školské rady.

§ 168

Školská rada

vyjadřuje se k návrhům školních vzdělávacích programů a k jejich následnému uskutečňování,
schvaluje výroční zprávu o činnosti školy,
schvaluje školní řád, ve středních a vyšších odborných školách stipendijní řád, a navrhuje jejich změny,
schvaluje pravidla pro hodnocení výsledků vzdělávání žáků v základních a středních školách,
podílí se na zpracování koncepčních záměrů rozvoje školy,
projednává návrh rozpočtu právnické osoby na další rok, vyjadřuje se k rozboru hospodaření a navrhuje opatření ke zlepšení hospodaření,
projednává inspekční zprávy České školní inspekce,
podává podněty a oznámení řediteli školy, zřizovateli, orgánům vykonávajícím státní správu ve školství a dalším orgánům státní správy.
Ředitel školy je povinen umožnit školské radě přístup k informacím o škole, zejména k dokumentaci školy. Informace chráněné podle zvláštních právních předpisů poskytne ředitel školy školské radě pouze za podmínek stanovených těmito zvláštními právními předpisy. Poskytování informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím tím není dotčeno.

O schválení dokumentů uvedených v odstavci 1 písm. b) až d) rozhodne školská rada do 1 měsíce od jejich předložení ředitelem školy. Pokud školská rada tento dokument neschválí, ředitel školy předloží dokument k novému projednání do 1 měsíce. Opakovaného projednání se účastní zřizovatel. Není-li dokument schválen ani při opakovaném projednání nebo pokud školská rada neprojedná dokumenty uvedené v odstavci 1 písm. b) až d) do 1 měsíce od jejich předložení ředitelem školy, rozhodne o dalším postupu bez zbytečného odkladu zřizovatel.

Ve školách, které nejsou zřízeny státem, krajem, obcí nebo svazkem obcí plní úkoly zřizovatele podle odstavce 3 ten, kdo ustanovil ředitele školy do funkce.

Mgr. Jan RAŠKA
ředitel GJŠ

Sdružení přátel Gymnázia Přerov, z.s.

shakehandsSdružení přátel Gymnázia Přerov, z. s. (SPGP) jako samostatný, neziskový právnický subjekt vznikl v roce 1991. Jedná se o dobrovolné sdružení rodičů, kteří chtějí pro své děti a jejich spolužáky udělat něco navíc a svou prací podpořit aktivity gymnázia.

Do života sdružení vstoupil nový občanský zákoník. Sdružení se automaticky od 1.1.2014 stalo spolkem. V listopadu 2015 byly schváleny stanovy spolku a dle usnesení Krajského soudu v Ostravě se od ledna 2016 spolek nazývá Sdružení přátel Gymnázia Přerov, z.s..

Zkratka „z.s.“ znamená zapsaný spolek.

Nejvyšším orgánem spolku je shromáždění delegátů, což je tzv. Rada SPGP, která je tvořena zástupci jednotlivých tříd. Ti jsou zpravidla delegováni na první třídní schůzce a pokračují ve své práci většinou po celou dobu studia svých dětí. Tito zástupci tříd pak vznášejí na jednáních Rady SPGP své připomínky či náměty týkající se činnosti spolku, schvalují plánované akce, dotace a roční rozpočet a komunikují s vedením gymnázia. Zasedání Rady SPGP téměř kopírují termíny třídních schůzek. Činnost ve Sdružení je dobrovolná a nefinanční.

Finanční prostředky získává spolek formou příspěvků od rodičů studentů a dotuje jimi různé kulturní a sportovní aktivity, exkurze, soutěže apod.

V   tabulce najdete přehled výše příspěvků od školního roku 2010-2011:

 

Školní rok 2010/11 2011/12 2012/13 2013/14 2014/15 2015/16 2016/17 2017/18
Příspěvek v Kč 154 631 170 410 152 910 164 464 180 788 215 230 216 244 233 400

Nově přijatým studentům uvedené příspěvky pomáhají při spolufinancování seznamovacího tábora, kde se poprvé poznávají s kolektivem budoucích spolužáků i se zástupci pedagogického sboru.

Prostředky ze SPGP jdou i na odměny školských soutěží v oblasti biologie, matematiky, fyziky, chemie, dějepisu, zeměpisu, anglického, ruského, německého a francouzského jazyka.

Peníze pomáhají například kroužku Debatní ligy, kde talentovaní studenti rozvíjejí své rétorické umění, prohlubují si své argumentační schopnosti. Finanční prostředky umožňují také aktivity Pěveckého sboru. Další oblastí finanční participace jsou exkurze, např. v rámci biologie na Pálavu, v chemii do muzea naftového dobývání v Hodoníně, v dějepisu prohlídka Terezína, ve fyzice prohlídka přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně nebo planetária v Ostravě, ve společenských vědách návštěva Parlamentu ČR.

Samozřejmě, že finanční prostředky putují i do oblasti sportu. I ve školním roce 2015-16 patřila oblast sportu, díky velké aktivitě v reprezentování školy a výborným výsledkům, k jedné z nejvíce dotované. Finanční prostředky pomáhaly účastníkům atletiky, přespolnímu běhu, florbalu, volejbalu, silovému čtyřboji i kopané.

Zkrátka aktivit, kde  příspěvky od rodičů pomáhají, je celá řada. Které aktivity a v jaké výši budou podpořeny, to záleží každoročně výhradně na množství finančních příspěvků, jež se nám podaří vybrat.

Přeji, jako tradičně každým rokem, žákům a pedagogickému sboru, aby množství vybraných finančních prostředků opět mohlo v co největší míře uspokojovat jejich požadované  aktivity, kterých rok od roku přibývá.

Ing. Pavel Gala
Předseda SPGP

Dokumenty

 

Nadační fond Jakuba Škody

Nadační fond Jakuba Škody byl registrován Krajským obchodním soudem v Ostravě dne 17. března 1999, vznikl transformací Nadace Jakuba Škody, založené 25. února 1993.

Cíle Nadačního fondu Jakuba Škody

  • modernizace výchovně vzdělávacího procesu na Gymnáziu Jakuba Škody
  • rozvoj mezinárodní spolupráce se školami obdobného typu
  • využití volného času studentů
  • sdružování finančních prostředků za účelem cest studentů a učitelů na studentské soutěže, družební akce apod.

Vzhledem k tomu, že finanční prostředky zřizovatele školy neumožňují pokrýt mnohé potřeby školy, které nesouvisí bezprostředně s přímou výukou jsou prostředky na tuto činnost sdružovány díky řadě významných sponzorů na účtu Nadačního fondu Jakuba Škody. Devítičlenná správní rada Nadačního fondu na svých zasedáních schvaluje rozdělování svých prostředků podle striktních kriterií.

Hlavní oblastí podporovanou Nadačním fondem je spolupráce školy se zahraničím, která je po připojením ČR k EU jednou z velmi podstatných oblastí rozvoje gymnázia. Tato činnost by nebyla bez finanční podpory Nadačního fondu prakticky možná, protože náklady na ni nelze hradit ze státních prostředků poskytovaných zřizovatelem. Jedná se o finanční spoluúčast na studijních, družebních a sportovních pobytech studentů v Anglii, Francii, Rakousku, Chorvatsku a Německu.

Další významnou oblastí podporovanou Nadačním fondem jsou mimořádné výsledky studentů při soutěžích a olympiádách od regionálních až po celosvětová kola. Právě v oblasti předmětových olympiád patří studenti naší školy mezi absolutně nejlepší v Olomouckém kraji.

Věříme, že s podporou Nadačního fondu získává studium na Gymnáziu Jakuba Škody vysoký standard a výrazně se u studentů zvyšuje motivace ke vzdělávání.

Finanční částky je možné posílat Nadačnímu fondu na účet 47230831/0100 zřízený u Komerční banky Přerov.
IČ Nadačního fondu: 65913892, DIČ: CZ65913892,
adresa: Nadační fond Jakuba škody, Komenského 29, 750 11 Přerov.

Pokud budete chtít přispět Nadačnímu fondu Jakuba Škody, velmi rádi Vám poskytneme potřebné informace na telefonních číslech +420 581210486 a +420581217790 nebo vás budeme o činnosti NF rádi kdykoliv informovat při osobním jednání. Vděčni budeme i za případné konstruktivní podněty k rozvoji činnosti NF i chodu naší školy.

Děkujeme!

za Správní radu Nadačního fondu Jakuba Škody
Mgr. Lenka Ticháčková, zástupkyně ředitele gymnázia

Učebny a vybavení školy

Naše škola disponuje velmi bohatou didaktickou výbavou, která umožňuje používání nejmodernějších metod výuky, které se neobejdou bez využití multimediálních pomůcek používaných již téměř ve všech předmětech.

Téměř každý přemět má svou odbornou učebnu, vybavenou speciálně k jeho výuce.

Stačí postupně jmenovat odbornou učebnu  chemie, dvě učebny fyziky, dvě učebny biologie, učebnu zeměpisu, dějepisu, společenských věd, jazyka českého,hudební výchovy, ...
Laboratorní práce probíhají ve stále průběžně modernizovaných laboratořích fyziky, chemie a biologie!

Každá třída se v těchto učebnách učí jednotlivým předmětům minimálně jednou týdně!

Výuka výtvarné výchovy probíhá ve dvou speciálních učebnách vybavených mimo jiné vypalovací pecí pro keramiku, hrnčířským kruhem.. Výuka cizích jazyků probíhá v pěti jazykových učebnách. Ty jsou postupně vybavovány dataprojektory, které zobrazujícími signál z videa, z čtecí kamery, televizní signál a monitor PC - tedy jak programy a internet z počítače, tak samozřejmě CD a DVD.

POČÍTAČOVÁ SÍŤ - patří svým rozsahem a funkcí rozhodně k nejpokročilejším technologiím školy! V celorepublikovém měřítku patří ke špičce!

Všechny PC jsou propojeny v síti a profily uživatelů se přenáší mezi stanicemi. Celá síť je připojena k Internetu vysokorychlostní linkou, která plně postačuje ke kvalitní práci. Přístup k Internetu tak mají studenti on-line zcela zdarma kdykoliv kdy je otevřena škola jak v učebnách, tak bezdrátově Wi-Fi připojením po celé budově školy. Přístup na webovské stránky ani k poště není nijak omezen. Po přijetí ke studiu je každému studentovi přidělena identifikace a mailová adresa s doménou gjs.cz a stejnojmenný google účet. Prostřednictvím Intranetu jsou studenti i profesoři informování o aktuálním dění a změnách v životě a organizaci školy (aktuality, rozvrh, suplování, jídelníček...)

Každý klient sítě (800 klientů) má přidělenu svou diskovou kapacitu a neomezené místo v google cloudu. Ke všem prvkům sítě mají uživatelé volný přístup z mimoškolního prostředí a mohou tak z domu (a odkudkoliv ze světa) pracovat z disky na serverech školy a volně spravovat jak svou poštu tak všechna dle svých práv dostupná data.

O životě školy informujeme nejen na webovských stránkách školy www.gjs.cz, ale i na stránkách jednotlivých předmětů (fyzika, biologie, dějepis, chemie, německý jakyk, matematika a další).

Dalšími ne zcela standardními vymoženostmi školy jsou jistě studentský klub s občerstvením, tělocvična s rekonstruovanými sprchami a nově vybavenou a stále inovovanou posilovnou, hřiště....

Macho Motorsports

Základní informace

Deutsche Version       britskavlajka       francouzskavlajka

Gymnázium Jakuba Škody
Komenského 29, Přerov, 750 11
tel: +420 581217790
fax: +420 581 299 800
e-mail: gjs@gjs.cz

ředitel školy: Mgr. Jan RAŠKA
e-mail: raska@gjs.cz
tel: 581 210 486

studijní obory: >> Informace o studiu

IZO: 000842966
IČ: 00842966
DIČ: CZ00842966
číslo účtu: 9330831 / 0100
ID datové schránky: 3wedmtg

Stravování: >> www.zssprerov.cz
Přihlášky/odhlášky: 581 701 554

Kalendář akcí

calendar

 

fakultni-skola-logo