Ve čtvrtek 17. 9. 2020 se třída 2a vypravila do areálu Zoologické zahrady v Olomouci. Počasí nám přálo, prohlídku jsme si užili, dokladem jsou krátké texty a básničky.
V korunách stromů vítr foukal, píseň divočiny nesl dál,
mravenečník na nás koukal, za sklem smutně stál.
Mohutný tygr kráčel krajinou, zuby výhružně cenil,
svou srst oranžovou si jazykem čistil.
Krk žirafy se sklonil dolů jako by chtěla pohladit,
a malý rejnok připlul k molu, na vlnu naděje se nechal naladit.
Po volnosti snad všichni touží, divočina je volá,
v klecích se jen souží a nám docházejí slova.
Levhart sedí, divně kouká, u toho si píseň brouká.
Přemýšlí, co by sněd, kotul ho napadl hned.
Jak asi chutná opice? To zajímalo levharta nejvíce.
Lenochod jen líně leží, čas pomaličku běží.
celý den v klidu prospí, tak nerušte, milí hosti...
Kotul je krásná opička, mezi opicemi je celkem maličká.
V ZOO na něj chodí koukat lidičky, líbí se jim, jak je maličký.
Hlavně mu nedávejte žádné jídlo, protože by mu z něho bylo bídno. 2a
Letos začal badatelský kroužek netradičně. Získávali jsme informace o chování savců. Studenti si vyrobili po skupinkách zajímavá bludiště, potom jsme do každého bludiště dali laboratorní myš a zjišťovali jsme její chování. Myš byla velice šikovná a každé bludiště prozkoumala velice rychle. Po zbytek času studenti zkoumali reakci na pití a jídlo savců a také různé typy chlupů savců, dozvěděli se tak něco zajímavého o kůži savců.
Příště budeme zkoumat zrak, reflexy člověka a jeho zorné pole.
Ve čtvrtek 6. února 2020 se žáci naší školy poprvé zúčastnili 10. ročníku soutěže Young People in European Forests, zkráceně YPEF, což je v překladu název tohoto článku. V kategorii mladších si naše družstvo ve složení Robin Botor, Vojtěch Herinek a Josef Doležel ( sekunda b) vybojovalo 1. místo a postupuje do oblastního kola. V kategorii starších vybojovali Anna Pecháčková, Ondrej Dulanský a Filip Vrťo (sexta a) také 1. místo a také postupují, na třetím místě se umístili Karel Prinz, Tomáš Drkoš a Jakub Harašta (sexta b).
Tato soutěž je s velkou mezinárodní účastí, koná se celkem v 11 státech Evropy. Jejím cílem je přitáhnout mládež k zájmu a především péči o lesy, seznámit je s krásami lesnictví a vyzdvihnout význam lesů pro celou společnost. Proto jsou úkoly soutěže vesměs praktického rázu.
Blahopřejeme!!!
PK biologie
Ve středu 18. prosince 2019 proběhlo školní kolo biologické olympiády kategorie C. Zvítězila Kateřina Hrazdirová z tercie a, na druhém místě skončila Ela Kocfeldová z kvarty a a třetí místo patří Lucii Hrubé z tercie b. Celá výsledková listina je na nástěnce biologie.
Předmětová komise biologie děkuje všem zúčastněným za předvedené výkony a postupujícím přeje hodně štěstí v okresním kole.
V předvánočním čase studenti semináře Antropologie septim a třetích ročníků navštívili stálou expozici Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea. Dozvěděli se o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celé Evropy. Byli seznámeni s výzkumy evoluce člověka i počátky jeho kultury. Příběhy lidského rodu byly doplněny představením chování a života člověka. Studenti se také dozvěděli nové poznatky z výzkumu archeologie, antropologie i genetiky.
I když byla cesta ztížena spadlou trolejí na trati, všechno dobře dopadlo a na exkurzi jsme zjistili spoustu důležitých a zajímavých informací.
V úterý 17. prosince 2019 se konalo místní kolo soutěže Naší přírodou. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích – společenstva lesa, vodního prostředí, polí, luk a pastvin a společenstvu lidských sídlišť. Otázky byly praktické, jednalo se nejen o zjištění znalostí ale i o zisk nových informací, protože soutěž je i poznávací.
Naši školu reprezentovali v mladší kategorii: Klára Vyhňáková ze sekundy a, která skončila na prvním místě, Natálie Králová ze sekundy a, Eva Janďourková ze sekundy b a Josef Doležel ze sekundy b, kteří skončili všichni na krásném druhém místě ve svých kategoriích.
V kategorii starší žáci Kateřina Hrazdirová z tercie a a Lucie Hrubá z tercie b obsadili ve své kategorii první místa a Jakub Pavlík z tercie a místo třetí.
Všem soutěžícím včetně Vojty Zámorského z tercie a děkujeme za reprezentaci školy a výhercům přejeme mnoho štěstí ve finále soutěže.
Dne 18. a 25. října se naše třída 2a v rámci cvičení z biologie vypravila do přerovské ornitologické stanice ORNIS na přednášku Dravci, sokoli a sovy.
Nejprve jsme si představili jednotlivé druhy a jejich zástupce, které zde měli vystavené jako vycpané preparáty. Součástí výstavy byla také virtuální simulace letu a místnost napodobující noční atmosféru lesa. V jedné ze skleněných vitrín jsme si mohli prohlédnout dravčí lebky, v druhé pak zbytky jejich nestrávené potravy. Pozoruhodný byl též model hnízda a vycpaná křídla.
Z výkladu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, jako například, jak se dřív dařilo dravcům u nás a jak se jim daří nyní. Nejzajímavější mi přišlo povídání o tom, jaké výhody a problémy způsobuje dravcům lidská civilizace.
Výstava byla opravdu pěkná. Jsem ráda, že jsem se jí mohla zúčastnit a těším se, až do ORNISU zase někdy vyrazíme.
Alexandra Vančurová, 2 a