![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
INESPO 2014
INESPO (International Environment Sustainability Project Olympiad) je mezinárodní projektová olympiáda, které se pravidelně účastní nadaní studenti z celého světa, aby odborné porotě představili své výzkumné či praktické projekty s aspektem ochrany životního prostředí a trvale udržitelného rozvoje.
Účast na letošním 6. ročníku byla poměrně hojná, soutěžilo zde 360 studentů ze 45 různých zemí. I já jsem měl to štěstí stát se jedním z pěti vybraných členů české delegace, kteří prezentovali své projekty v nizozemském Haagu, a to v oborech Environment &: Chemistry; Physic; Biology; Geography; Social/Civics.
Soutěže INESPO se mohli zúčastnit pouze vítězové národních soutěží, z České republiky sem bylo možné postoupit pouze z celostátní studentské konference: Jsem mladý vědec!, která proběhla v rámci projektu Otevřená věda III, AV ČR v. v. i. Kromě mě reprezentovali Českou republiku a OV III Vít Všianský z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně, Jan Půček z Gymnázia Kladno, Jakub Pogran z Gymnázia pod Svatou horou v Přibrami a Lukáš Pavelka z Gymnázia Říčany. Za Otevřenou vědu nás doprovázeli dva supervizoři, Ing. Michaela Báštecká a Ing. Petr Štěpánovský.
Letošní ročník INESPO se konal ve dnech 1. – 6. června, ale naše výprava se sešla na Letišti Václava Havla již o den dříve a v odpoledních hodinách jsme odletěli na letiště Schiphol v Amsterdamu. Po příletu jsme byli ubytováni v hotelu Ibis v Amsterdamu a měli možnost si předem připravit všechny potřebné věci a udělat i malý výlet po okolí. První oficiální den jsme se autobusy přesunuli do konvenčního centra v Haagu, kde proběhlo slavnostní zahájení s mnoha proslovy. Po slavnostním zahájení jsme všichni měli asi hodinu na přípravu našich posterů a ostatních prezentačních pomůcek. Poté již v průběhu celého dne probíhala vlastní prezentace. V určených časech přicházeli odborní porotci, kterým jsme naše projekty v angličtině prezentovali a později s nimi také diskutovali. Celkem přišlo ke každému projektu asi pět porotců, jejichž hodnocení se na konci zprůměrovalo a tím se vytvořilo konečné pořadí. Prezentace probíhaly celkem dva dny, první den se prezentovalo porotcům a supervizorům, druhý den široké veřejnosti a v rámci akce Meet & Greet i majitelům technologických firem, velvyslancům a zástupcům akademických organizací.
Na prezentace naší výpravy se přišel podívat i velvyslanec České republiky, Jeho excelence JUDr. Jaroslav Horák, který se s námi seznámil a poté si vyslechl i naše prezentace. Další den nás pak za odměnu pozval na prohlídku Velvyslanectví České republiky v Haagu, kde nám představil celý úřad a agendu.
Po ukončení druhého prezentačního dne jsme měli následující dva dny sice volnější, avšak stejně nabitý program, tentokrát exkurzemi. První den se konala exkurze do Amsterdamu, kde jsme navštívili vědecké centrum Nemo, projeli se na lodi po amsterdamských kanálech a viděli všechny důležité památky v centru. Toho dne jsme ještě navštívili skanzen s typickými větrnými mlýny a výrobnou dřeváků a sýrů v Zaanse Schans. Druhý den exkurzí se konal v Haagu, zde jsme navštívili muzeum Museon, zmenšeninu celého Nizozemí Madurodam. Dále jsme prošli historické centrum s Mezinárodním soudním dvorem a již zmíněné Velvyslanectví České republiky. Ještě toho večera proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů v divadle Lucent Danstheater v Haagu.
Slavnostní vyhlášení bylo zahájeno mnoha proslovy, které i přes svou délku trefně vystihly podstatu celé akce. Následně probíhalo samotné vyhlašování cen, v každé z kategorií byla udělena zlatá, stříbrná a bronzová medaile a také čestné čtvrté místo a encouragement award (páté místo).
Z naší výpravy jsme byli oceněni všichni, konkrétně jsme přivezli jednu zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili a dvě čtvrtá místa.
Já jsem ve svém oboru Environment & Biology získal bronzovou medaili.
Po vyhlášení jsme se dopravili zpět na hotel a dalšího dne odletěli zpět do Prahy. Za všechny zúčastněné mohu říci, že jsme byli se vším velmi spokojeni, získali jsme nové přátele a odnesli mnohé cenné zkušenosti.
Miroslav Peřina