Více či méně (ne)pravidelně probíhají na naší škole různé odborné přednášky na rozličná témata. V sekci fyziky proběhly nedávno dvě. První se uskutečnila 3. února 2016. Zde byli přednášejícími vývojáři z Meopty, druhá proběhla 10. února a byla určena převážně studentům dvouletého semináře z fyziky. Přednášel náš absolvent Ondřej Čechák (student VÚT Brno) na téma "Jak neznalost elektrotechniky ovlivňuje náš život". Podívejme se na ni optikou našeho studenta VIIb Štěpána Chalupy, jehož článek níže zveřejňujeme. Ondrovi děkujeme za přednášku a Štěpánovi za jeho práci.
Štěpán Chalupa, VIIb:
V předešlých týdnech jsme byli svědky a účastníky dvou zajímavých přednášek. Mně osobně se líbila hlavně přednáška od bývalého studenta gymnázia Ondry Čecháka, kterého tak trochu znám. Jak mi sám Ondřej řekl, celý obsah prezentace vymýšlel a odvyprávěl ze své hlavy, čerpal jen ze svých vědomostí a zkušeností, což se mi zdá pozoruhodné. Mluvil poutavě o technických zajímavostech o a studiu na Vysokém učení technickém v Brně.
Ondra mě zaujal zvláště informací o operátorech a lifestylové technice. V této části jsme se my, lidé znalí věci, museli chytat za hlavy, jelikož nám nedávalo smysl, jak někdo může vyhodit tak velké peníze za tak zbytečné věci. Abych byl konkrétní. Obzvláště „vtipný“ produkt byl AudioQuest Diamond. Jednalo se o hdmi kabel, potažený diamantem, který stojí v přepočtu asi 37 tisíc českých korun. Přitom šlo o pouhé dva metry drátu… Absurdní je to už jen kvůli tomu, že pokud tento kabel zapojíte do počítače a následně například do televizoru, kvalitu to nijak nezlepší… Je jasné, že samotnému kabelu je absolutně jedno, čím je – anebo není - potřený. Všichni přece víme, že počítač stále přenáší jedničky a nuly jakožto signál. A diamant? Ten patří spíše k ozdobě krásných žen, než počítačových drátů.
Obzvláště zajímavý byl také takzvaný „black discus“. V tomto případě se jednalo o malou kulatou „věcičku“, která měla údajně zlepšit signál přenášený jakýmkoliv kabelem. Poté nám Ondřej prozradil, že nějaký nadšenec udělal analýzu materiálů, ze kterých se daný produkt skládá - a zjistil pouze to, že je složený z cigaretového popelu a dalších látek, které s kvalitou přenášení dat prakticky nic neudělají… Jak je vidno, lidé jsou ochotní a schopní platit za neuvěřitelné věci.
Musím uznat, že přednášející dokázal úžasným stylem skloubit vědomosti a humor, což přednášku okořenilo. Vtip, vložený do jeho slov, jen navyšoval informační hodnotu celého přednesu. Jak je statisticky známo, člověk nejpozději do 28 dnů zapomene veškeré znalosti od doby vstřebání - pokud je jejich vstřebávání doprovázeno jakoukoliv negativní emocí, což v tomhle případě opravdu neplatilo.
Pokud by se naskytla příležitost zúčastnit se podobné přednášky, jsem si jist, že bych do toho šel s chutí a velkým nadšením. Chytré a vtipné lidi, kteří mě dokáží informačně posunout dál, vždycky ve svém životě ocením.